• Procedura zachowania bezpieczeństwa zdrowotnego

        •  

          Załącznik do Zarządzenia NR 20/2022

               Dyrektora Szkoły Podstawowej

                  w Wołuszewie z dnia 02 .12.2022 r.

           

          Procedura zachowania bezpieczeństwa zdrowotnego

           

          § 1. Organizacja zajęć w szkole.

          1.     Do szkoły może uczęszczać wyłącznie uczeń zdrowy, bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej.

          2.     Rekomenduje się korzystanie z form aktywnego przemieszczania się. Codzienna aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na rozwój fizyczny i psychiczny dziecka.

          3.     Rekomenduje się, aby uczniowie w pierwszej kolejności po przyjściu do szkoły myli ręce wodą z mydłem/ dezynfekowali ręce.

          4.     Na terenie szkoły obowiązują ogólne zasady higieny:

          - częste mycie rąk  wodą z mydłem (szczególnie po przyjściu do szkoły, przed  

            jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety);

          - ochrona podczas kichania i kaszlu;

          - unikanie dotykania oczu, nosa i ust;

          - niedzielenie się zaczętym jedzeniem.

          5.     Informacje o zasadach higieny umieszcza się w miejscach ogólnie dostępnych w szkole

          6.     Przy wejściu do budynku szkoły umieszczona jest informacja o możliwości dezynfekowania rąk oraz instrukcja użycia środka dezynfekującego.

          7.     Opiekunowie dzieci powinni przestrzegać zasad związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym jako elementu obowiązującego ich regulaminu szkoły.

          8.     Zaleca się, aby opiekunowie odprowadzający dzieci wchodzili do budynku szkoły lub na teren szkoły, zachowując zasadę 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi.

          9.     Rekomenduje się ograniczenie przebywania w szkole osób z zewnątrz (tylko osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej). Są one zobowiązane do przestrzegania regulaminu szkoły, w szczególności zasad związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym. Dodatkowo zaleca się higienę rąk.

          10.  Przy wejściu do budynku szkoły prowadzony jest rejestr wejść.   Do rejestru nie wpisują się pracownicy szkoły, uczniowie i rodzice.

          11.  Do szkoły mogą wchodzić tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję lub chorobę zakaźną  i przebywać w wyznaczonych obszarach, tj. w gabinecie dyrektora oraz na  korytarzu przy wejściu głównym lub bocznym.  

          12.  Na terenie szkoły jest możliwość zakrywanie nosa i ust (maseczką)  w przestrzeniach wspólnych/gdy nie ma możliwości zachowania dystansu/z potrzeby zainteresowanej osoby.

          13.   Zapewnia się bezpieczne wejścia do szkoły według następującego porządku:

          Uczniowie klas:

          I oraz IV, V, VI, VII i VIII – główne wejście do szkoły,

                II, III – boczne wejście od strony boiska.

          14.   Lekcje rozpoczynają się  z planem dla danej klasy. Uczniowie dochodzący przychodzą do szkoły na 5 minut przed rozpoczęciem lekcji.

          Uczniowie dowożeni autobusem – zgodnie z harmonogramem dowozów.

          15.  Zaleca się wietrzenie sali, części wspólnych co najmniej raz na godzinę w czasie zajęć i podczas przerw.

          16.   Przerwy międzylekcyjne odbywają się zgodnie z indywidualnym harmonogramem klasy. W czasie przerw międzylekcyjnych rekomenduje się zachowanie dystansu, możliwość zakrycia ust  i nosa maseczką (rekomendowana maseczka chirurgiczna).

          W przypadku sprzyjającej aury zaleca się  spędzanie przerw na terenie szkoły                    z zachowaniem dystansu.

          17.  W salach lekcyjnych, w których zajęcia prowadzą różni nauczyciele, rekomenduje się:

          a/ zachowanie odległości między stolikiem nauczyciela, a ławkami uczniów, co najmniej 1,5 m,

          b/ przed rozpoczęciem zajęć rekomenduje się zdezynfekowanie powierzchni dotykowej biurka nauczyciela,

          c/ możliwość zakładania maseczki przez ucznia, gdy podchodzi do niego nauczyciel,

          d/możliwość zakładania maseczki przez nauczyciela, gdy nie zachowuje dystansu minimum 1,5 m. lub podchodzi do ucznia.

          18.  Uczeń powinien mieć własne przybory, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym, w tornistrze lub w miejscach do tego wyznaczonych.

          19.  Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.

          20.  Zaleca się, aby uczeń nie zabierał do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. Opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcje) zabawek i innych rzeczy.

          21.  Wychowawcy są zobowiązani do informowania uczniów o aktualnych zasadach zachowania na terenie szkoły obowiązujących oraz do systematycznego przypominania tych zasad.

          22.   Należy zapewnić sposoby szybkiej, skutecznej  komunikacji z opiekunami dziecka. Rekomendowany jest kontakt z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość.

          23.  Jeżeli nauczyciel lub pracownik obsługi zaobserwuje u ucznia objawy, które mogą wskazywać na infekcję dróg oddechowych (w szczególności temperatura powyżej 38˚ C,  kaszel), powinien odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu, w wyznaczonym miejscu i niezwłocznie powiadomić rodziców/ opiekunów  o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły. Osobą wyznaczona do opieki nad uczniem w pomieszczeniu do izolacji do czasu przybycia rodziców do szkoły jest woźna. W przypadku nieobecności woźnej, Dyrektor szkoły wyznacza inną osobę. Temperatura ciała mierzona jest termometrem bezdotykowym, który dezynfekowany jest po użyciu każdym użyciu.

          24.  Rekomenduje się  ograniczenie kontaktów pracowników obsługi i administracji z uczniami i nauczycielami

          25.  Sprzęty sportowe i programowe należy czyścić i dezynfekować min. 1 raz dziennie lub korzystać z przyborów jednorazowych.

          26.  W miarę możliwości zajęcia wychowania fizycznego należy prowadzić na otwartej przestrzeni.

          27.  Uczniowie nie korzystają z zewnętrznego placu zabaw.

          28.  W trakcie nauki muzyki uczeń powinien korzystać z własnego instrumentu.

           

          § 2. Zasady korzystania z szatni

          1.   Uczniowie mają przydzielone szatnie:

          - klasa I – przy wejściu głównym do szkoły,                                  

          - klasa II – III – przy sali gimnastycznej,

          - klasa IV- VIII – przy schodach do biblioteki.

          Zaleca się zachowanie bezpiecznego dystansu. W małych grupach do 5 osób przebywają w szatni. Zmieniają obuwie, zostawiają kurtki, myją ręce wodą z mydłem i przemieszczają się w stronę wskazanej sali lekcyjnej.

          2.   Pracownik dyżurujący, w razie potrzeby, przypomina uczniom o obowiązku mycia rąk oraz podejmuje działania ograniczające gromadzenie się uczniów.

          3.   Należy regularnie czyścić i dezynfekować powierzchnie wspólne, z którymi stykają się użytkownicy, np. klamki, blaty, kserokopiarka, włączniki świateł – min. 2 razy dziennie.

           

          § 3. Zajęcia świetlicowe

          1.       Zajęcia świetlicowe odbywają się w wyznaczonej sali. 

          2.       Zaleca się, w miarę możliwości, prowadzenia zajęć świetlicowych na świeżym powietrzu na terenie szkolny, z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa.

          3.       W świetlicy szkolnej uczniowie zachowują dystans. Jeżeli w świetlicy przebywają uczniowie z różnych klas mają możliwość zasłaniania ust i nosa.

          4.       W czasie zajęć dzieci korzystają z własnych przyborów. Dzieci nie powinny wymieniać się przyborami między sobą.

          5.       W świetlicy obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk wodą z mydłem, ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust, niedzielenie się zaczętym jedzeniem.

          6.       Pomieszczenie świetlicy/sali dydaktycznej należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.

          7.       Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do świetlicy niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach nauczyciel jest zobowiązany dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawek, rzeczy.

          8.       Przedmioty wykorzystywane podczas zajęć świetlicowych zaleca się regularnie czyścić.

           

          § 4. Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni

          1.   Pracownik pełniący dyżur przy wejściu do szkoły jest obowiązany dopilnować, aby wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów, należy zapewnić regularne napełnienie dozowników z płynem do dezynfekcji.

          2.   Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robili to uczniowie, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.

          3.   Codzienne prace porządkowe są monitorowane, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarno-higienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników oraz wietrzenie sal i korytarzy, ze szczególnym uwzględnieniem zapewnienia bezpieczeństwa uczniom w czasie, gdy okna są otwarte.

          4.   Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.

          5.   W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych wywiesza się plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.

          6.   Pracownicy obsługi na bieżąco dbają o czystość urządzeń sanitarno-higienicznych, w tym ich dezynfekcję lub czyszczenie z użyciem detergentu, potwierdzając ten fakt podpisem w karcie.

          7.   W przypadku używania na terenie szkoły przez uczniów i pracowników masek jednorazowych, zapewnia się  miejsca/pojemniki do ich wyrzucania (odpady zmieszane).

               Kosz opisany „Maseczki, rękawice” z workiem.

          9.  Sale lekcyjne należy wietrzyć, nie rzadziej niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci       w sali lekcyjnej, w tym również przed rozpoczęciem/ po zakończeniu zajęć przez dzieci.

           

          § 5.  Żywienie w szkole

          1.       Uczniowie mogą spożywać posiłki i napoje przyniesione z domu. Posiłki mogą być przynoszone w pojemnikach prywatnych i w nich spożywane.

          2.       Obowiązuje zasada niedzielenie się zaczętym posiłkiem.

          3.       Od dostawców cateringu  wymaga się pojemników i sztućców jednorazowych. Zużyte pojemniki i sztućce są odpowiednio segregowane.

          4.       Mleko, owoce i warzywa wydawane w ramach programu dla szkół są z zachowaniem zasad higieny.

           

          § 6. Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracownika szkoły.

           

          1.     Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej.

          2.     Pomieszczenie do odizolowania osoby w przypadku zaobserwowania objawów infekcji dróg oddechowych jest wyposażone w środki ochrony i płyn dezynfekujący.

          3.     W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy objawów choroby zakaźnej  – dyrektor szkoły odsuwa go od wykonywanych czynności. Jeśli jest taka konieczność wzywa pomoc medyczną.

          4.     Ustala się miejsce - izolatorium, w którym przebywała osoba z niepokojącymi objawami.

           

          § 7. Postanowienia końcowe.

          Zaleca się bieżące śledzenie obowiązujących przepisów prawa w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego oraz Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Procedura zachowania bezpieczeństwa zdrowotnego

           

           

           

           

           

          Załącznik do Zarządzenia NR 20/2022

               Dyrektora Szkoły Podstawowej

                  w Wołuszewie z dnia 02 .12.2022 r.

           

           

           

           

           

           

          § 2. Zasady korzystania z szatni

          1.   Uczniowie mają przydzielone szatnie:

          - klasa I – przy wejściu głównym do szkoły,                                  

          - klasa II – III – przy sali gimnastycznej,

          - klasa IV- VIII – przy schodach do biblioteki.

          Zaleca się zachowanie bezpiecznego dystansu. W małych grupach do 5 osób przebywają w szatni. Zmieniają obuwie, zostawiają kurtki, myją ręce wodą z mydłem i przemieszczają się w stronę wskazanej sali lekcyjnej.

          2.   Pracownik dyżurujący, w razie potrzeby, przypomina uczniom o obowiązku mycia rąk oraz podejmuje działania ograniczające gromadzenie się uczniów.

          3.   Należy regularnie czyścić i dezynfekować powierzchnie wspólne, z którymi stykają się użytkownicy, np. klamki, blaty, kserokopiarka, włączniki świateł – min. 2 razy dziennie.

           

           

           

           

           

          § 1. Organizacja zajęć w szkole.

          1.     Do szkoły może uczęszczać wyłącznie uczeń zdrowy, bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej.

          2.     Rekomenduje się korzystanie z form aktywnego przemieszczania się. Codzienna aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na rozwój fizyczny i psychiczny dziecka.

          3.     Rekomenduje się, aby uczniowie w pierwszej kolejności po przyjściu do szkoły myli ręce wodą z mydłem/ dezynfekowali ręce.

          4.     Na terenie szkoły obowiązują ogólne zasady higieny:

          - częste mycie rąk  wodą z mydłem (szczególnie po przyjściu do szkoły, przed  

            jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety);

          - ochrona podczas kichania i kaszlu;

          - unikanie dotykania oczu, nosa i ust;

          - niedzielenie się zaczętym jedzeniem.

          5.     Informacje o zasadach higieny umieszcza się w miejscach ogólnie dostępnych w szkole

          6.     Przy wejściu do budynku szkoły umieszczona jest informacja o możliwości dezynfekowania rąk oraz instrukcja użycia środka dezynfekującego.

          7.     Opiekunowie dzieci powinni przestrzegać zasad związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym jako elementu obowiązującego ich regulaminu szkoły.

          8.     Zaleca się, aby opiekunowie odprowadzający dzieci wchodzili do budynku szkoły lub na teren szkoły, zachowując zasadę 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi.

          9.     Rekomenduje się ograniczenie przebywania w szkole osób z zewnątrz (tylko osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej). Są one zobowiązane do przestrzegania regulaminu szkoły, w szczególności zasad związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym. Dodatkowo zaleca się higienę rąk.

          10.  Przy wejściu do budynku szkoły prowadzony jest rejestr wejść.   Do rejestru nie wpisują się pracownicy szkoły, uczniowie i rodzice.

          11.  Do szkoły mogą wchodzić tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję lub chorobę zakaźną  i przebywać w wyznaczonych obszarach, tj. w gabinecie dyrektora oraz na  korytarzu przy wejściu głównym lub bocznym.  

          12.  Na terenie szkoły jest możliwość zakrywanie nosa i ust (maseczką)  w przestrzeniach wspólnych/gdy nie ma możliwości zachowania dystansu/z potrzeby zainteresowanej osoby.

          13.   Zapewnia się bezpieczne wejścia do szkoły według następującego porządku:

          Uczniowie klas:

          I oraz IV, V, VI, VII i VIII – główne wejście do szkoły,

                II, III – boczne wejście od strony boiska.

          14.   Lekcje rozpoczynają się  z planem dla danej klasy. Uczniowie dochodzący przychodzą do szkoły na 5 minut przed rozpoczęciem lekcji.

          Uczniowie dowożeni autobusem – zgodnie z harmonogramem dowozów.

          15.  Zaleca się wietrzenie sali, części wspólnych co najmniej raz na godzinę w czasie zajęć i podczas przerw.

          16.   Przerwy międzylekcyjne odbywają się zgodnie z indywidualnym harmonogramem klasy. W czasie przerw międzylekcyjnych rekomenduje się zachowanie dystansu, możliwość zakrycia ust  i nosa maseczką (rekomendowana maseczka chirurgiczna).

          W przypadku sprzyjającej aury zaleca się  spędzanie przerw na terenie szkoły                    z zachowaniem dystansu.

          17.  W salach lekcyjnych, w których zajęcia prowadzą różni nauczyciele, rekomenduje się:

          a/ zachowanie odległości między stolikiem nauczyciela, a ławkami uczniów, co najmniej 1,5 m,

          b/ przed rozpoczęciem zajęć rekomenduje się zdezynfekowanie powierzchni dotykowej biurka nauczyciela,

          c/ możliwość zakładania maseczki przez ucznia, gdy podchodzi do niego nauczyciel,

          d/możliwość zakładania maseczki przez nauczyciela, gdy nie zachowuje dystansu minimum 1,5 m. lub podchodzi do ucznia.

          18.  Uczeń powinien mieć własne przybory, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym, w tornistrze lub w miejscach do tego wyznaczonych.

          19.  Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.

          20.  Zaleca się, aby uczeń nie zabierał do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. Opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcje) zabawek i innych rzeczy.

          21.  Wychowawcy są zobowiązani do informowania uczniów o aktualnych zasadach zachowania na terenie szkoły obowiązujących oraz do systematycznego przypominania tych zasad.

          22.   Należy zapewnić sposoby szybkiej, skutecznej  komunikacji z opiekunami dziecka. Rekomendowany jest kontakt z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość.

          23.  Jeżeli nauczyciel lub pracownik obsługi zaobserwuje u ucznia objawy, które mogą wskazywać na infekcję dróg oddechowych (w szczególności temperatura powyżej 38˚ C,  kaszel), powinien odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu, w wyznaczonym miejscu i niezwłocznie powiadomić rodziców/ opiekunów  o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły. Osobą wyznaczona do opieki nad uczniem w pomieszczeniu do izolacji do czasu przybycia rodziców do szkoły jest woźna. W przypadku nieobecności woźnej, Dyrektor szkoły wyznacza inną osobę. Temperatura ciała mierzona jest termometrem bezdotykowym, który dezynfekowany jest po użyciu każdym użyciu.

          24.  Rekomenduje się  ograniczenie kontaktów pracowników obsługi i administracji z uczniami i nauczycielami

          25.  Sprzęty sportowe i programowe należy czyścić i dezynfekować min. 1 raz dziennie lub korzystać z przyborów jednorazowych.

          26.  W miarę możliwości zajęcia wychowania fizycznego należy prowadzić na otwartej przestrzeni.

          27.  Uczniowie nie korzystają z zewnętrznego placu zabaw.

          28.  W trakcie nauki muzyki uczeń powinien korzystać z własnego instrumentu.

           

           

           

           

           

           

          § 3. Zajęcia świetlicowe

          1.       Zajęcia świetlicowe odbywają się w wyznaczonej sali. 

          2.       Zaleca się, w miarę możliwości, prowadzenia zajęć świetlicowych na świeżym powietrzu na terenie szkolny, z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa.

          3.       W świetlicy szkolnej uczniowie zachowują dystans. Jeżeli w świetlicy przebywają uczniowie z różnych klas mają możliwość zasłaniania ust i nosa.

          4.       W czasie zajęć dzieci korzystają z własnych przyborów. Dzieci nie powinny wymieniać się przyborami między sobą.

          5.       W świetlicy obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk wodą z mydłem, ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust, niedzielenie się zaczętym jedzeniem.

          6.       Pomieszczenie świetlicy/sali dydaktycznej należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.

          7.       Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do świetlicy niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach nauczyciel jest zobowiązany dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawek, rzeczy.

          8.       Przedmioty wykorzystywane podczas zajęć świetlicowych zaleca się regularnie czyścić.

           

           

           

           

          § 4. Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni

          1.   Pracownik pełniący dyżur przy wejściu do szkoły jest obowiązany dopilnować, aby wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów, należy zapewnić regularne napełnienie dozowników z płynem do dezynfekcji.

          2.   Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robili to uczniowie, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.

          3.   Codzienne prace porządkowe są monitorowane, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarno-higienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników oraz wietrzenie sal i korytarzy, ze szczególnym uwzględnieniem zapewnienia bezpieczeństwa uczniom w czasie, gdy okna są otwarte.

          4.   Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.

          5.   W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych wywiesza się plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.

          6.   Pracownicy obsługi na bieżąco dbają o czystość urządzeń sanitarno-higienicznych, w tym ich dezynfekcję lub czyszczenie z użyciem detergentu, potwierdzając ten fakt podpisem w karcie.

          7.   W przypadku używania na terenie szkoły przez uczniów i pracowników masek jednorazowych, zapewnia się  miejsca/pojemniki do ich wyrzucania (odpady zmieszane).

               Kosz opisany „Maseczki, rękawice” z workiem.

          9.  Sale lekcyjne należy wietrzyć, nie rzadziej niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci       w sali lekcyjnej, w tym również przed rozpoczęciem/ po zakończeniu zajęć przez dzieci.

           

           

           

           

          § 5.  Żywienie w szkole

          1.       Uczniowie mogą spożywać posiłki i napoje przyniesione z domu. Posiłki mogą być przynoszone w pojemnikach prywatnych i w nich spożywane.

          2.       Obowiązuje zasada niedzielenie się zaczętym posiłkiem.

          3.       Od dostawców cateringu  wymaga się pojemników i sztućców jednorazowych. Zużyte pojemniki i sztućce są odpowiednio segregowane.

          4.       Mleko, owoce i warzywa wydawane w ramach programu dla szkół są z zachowaniem zasad higieny.

           

           

           

           

          § 6. Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracownika szkoły.

           

           

           

           

          1.     Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej.

          2.     Pomieszczenie do odizolowania osoby w przypadku zaobserwowania objawów infekcji dróg oddechowych jest wyposażone w środki ochrony i płyn dezynfekujący.

          3.     W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy objawów choroby zakaźnej  – dyrektor szkoły odsuwa go od wykonywanych czynności. Jeśli jest taka konieczność wzywa pomoc medyczną.

          4.     Ustala się miejsce - izolatorium, w którym przebywała osoba z niepokojącymi objawami.

           

           

           

           

           

          § 7. Postanowienia końcowe.

          Zaleca się bieżące śledzenie obowiązujących przepisów prawa w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego oraz Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.